• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/DenizliAGD?ref=hl
  • https://twitter.com/DenizliAgd
Custom Search
ŞAKİR TARIM
denizliagd@hotmail.com
5. büyük ilçemiz Çorlu
30/10/2011

5. büyük ilçemiz Çorlu

Anadolu Gençlik Derneği Tekirdağ Şube Başkanım Özcan Akçaçakır ve Çorlu Temsilcilik Başkanım Süleyman Türker Beyler'in daveti üzerine Çorlu'daydım. Burada, hem bir seminer verdim; hem de AGD Tekirdağ Şubesi'nin Genişletilmiş İl Divan Toplantısı'na katıldım. Çorlu AGD, bu iki programa da ev sahipliği yaptı.

Çorlu; ülkemiz Trakya Bölgesi'nin İstanbul'dan sonraki en büyük yerleşim yeri. Gelişmiş sanayisi ve hızlı bir imar çalışması var. Nüfus bakımından Türkiye'nin 5. büyük ilçesi. Anadolu'nun her yerinden göç almış. Hatta, son senelerde göç daha da hızlanmış. Bu yüzden Çorlu'ya "İkinci İstanbul" diyenler bile var. 300 bini geçmiş nüfusuyla, vilayeti olan Tekirdağ'ı nüfus bakımından 2 - 3'e katlamış. Yüzölçümü 949 km2. İstanbul'a 100, Marmara Denizi'ne 37 km. mesafede. Türkiye sanayiinde de önemli bir yere sahip olan Çorlu'nun havaalanı da mevcut. İlçede, yerel düzeyde 4 gazete, 3 radyo faaliyet gösteriyor.

Burası, tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri özelliğinde. 1. Murat tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına dahil edilmiş. Sık sık Balkanlara düzenlenen akınlar sebebiyle Osmanlı sultanları ve şehzadelerinin uğrak yeri olmuş. Bunda Edirne'nin başkent oluşunun da payı var. Balkanlar güzergahında oluşu ile de stratejik bir öneme sahip. Osmanlı'dan günümüze 5. Kolordu burada yurt savunması hizmeti vermeye devam ediyor.

Hareketli ve büyük bir ilçe olan Çorlu'nun Milli Görüş belediyeciliği ile tanışmadığı o kadar belli ki... Merkezi yerlerdeki pek çok sokak, yüksek binalar arasında olmasına rağmen hem dar, hem de çamur ve çukurlarla dolu. Akşam sonrası geçtiğimiz bir sokakta aracımızın önünde yürüyen bir teyzenin yolun kenarında bulunan çamurlara batmamak için araçların tekerleklerinin geçtiği yerlerden özenle yürümeye çalışması hâlâ gözlerimin önünde. Ayrıca, yeşil alanlar yetersiz. Özellikle merkezi yerlerdeki kavşaklar da dar.

Çorlu'ya kış erken bastırmış. Yağmur, rüzgar ve soğuğuyla insan kendini kış ortasındaymış gibi hissediyor. Balkanlardan gelen soğukların etkisi altında olduğu belli.

Cami ziyaretlerim

Fatih ve Kanuni burada birer cami yaptırmışlar. Bir öğle ve bir de akşam namazını Kanuni'nin 1521'de yaptırdığı Süleymeniye Camii'nde kıldık. Her iki vakitte de cami tamamen doluydu. Hele, pazar öğle vaktinde namaz öncesi hocanın kurbanla ilgili vaaz vermekte oluşu sebebiyle, bir ara, cuma namazında olduğum hissine kapıldım. Öğrendim ki, Çorlu'da Anadolu'nun pek çok ilçesinde var olduğu oranda cami yok. Merkezdeki Süleymaniye Camii'nin doluluğu biraz da yakında cami olmayışından kaynaklanıyor. Camide çocuk ve gençlerin sayısı oldukça düşüktü. Camiler Haftası münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başlattığı çocuk ve gençleri camiye davet eden etkinliklerin hem geliştirilmesi, hem de yaygınlaştırılması gerekiyor. Çocuk ve gençlerimiz camilerden mahrum kalmamalı.

Göçler ilçenin nüfusunu hızla artırmış. Sabah namazını yeni yapılaşma sürecinde olan Emlak Evler semtindeki Hz. Ebubekir Sıddık (r.a) Camii'nde kıldık. Tecrübeli bir hocası ve seçkin bir cemaati var. Misafir olduğum için beni mihraba geçirmek istediler. Ben bu kadar seçkin bir cemaatin bulunduğu camide -daha ehil hocalar bulunduğu için- namaz kıldırmaya gönlüm razı olmadı. Bu güzel eser Selatin camiler örnek alınarak yapılmış. İnsanı ibadete davet eden bir özelliği var. Sert bir kış sabahını andıran soğuğun etkileyici durumu bile bu özelliğini kaybettirmiyor.

Ağaçlandırılmış, güzel dizayn edilmiş avlu ve bahçesi insan ruhunu dinlendirecek özelliklere sahip. Hemen karşısında bulunan büyükçe arsa öğrenci yurdu yapılmak üzere ayrılmış. Yurt da tamamlanırsa, burası cemaatin ilgi göstereceği külliye görünümlü bir uğrak yeri olur, diye düşünüyorum.

AGD'nin programları

Çorlu'ya ilk geldiğim akşam Anadolu Gençlik Dergisi Hizmet Binası'nda "İslam Nimeti ve Sorumluluğumuz"konulu bir seminer verdim. Programa başta üniversiteli gençler olmak üzere seçkin bir topluluk katıldı. Çorlu'da Namık Kemal Üniversitesi'ne bağlı 7 bölümü bulunan bir Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi var. Ayrıca, 14 bölümüyle hizmet veren bir de Meslek Yüksek Okulu. İlçenin manevi şahsiyetlerinden Ahmet Özdemir Hocaefendi ve Şahinler Holding'in Çorlu Şubesi Müdürü Ahmet Şahin de seminere teşrif edenler arasındaydı. Ahmet Hoca ilmi ve mütevaziliği ile temayüz etmişken; Ahmet Şahin Bey, manevi derinliği de olan bir iş adamı. Şahinler Holding, İstanbul tekstilinin öncü kuruluşlarından. Böyle güzel bir atmosferi hazırlayan AGD Çorlu Temsilcisi, Ekonomist Süleyman Türker Bey'e teşekkür ediyorum.

Ertesi gün pazardı. AGD Çorlu Temsilciliği'nde, AGD Tekirdağ Şubesi'nin Genişletilmiş İl Divan Toplantısı'na katıldık. Güzel bir topluluk oluştu. Uzun süredir Tekirdağ'da yaptığı hizmetlerle tanınan Şube Başkanı ve Mühendis Özcan Akçaçakır Bey çalışkan, mütevazi, okuyan ve araştıran bir kardeşimiz. Ekibine hakim. Yeni hedefleri var. Programa hanımlar ve gençlerin ilgisi de ayrı bir güzellikti. Herbiri, ne yaptıklarını bilen samimi dava kardeşlerimiz.

Şunu yakından gördüm ki, AGD mensupları teknik bir model çalışma yapma anlayışını geliştirdikleri zaman daha büyük hizmetlere imza atabilecek potansiyele sahipler. Onların çalışma ve başarılarına toplumun o kadar ihtiyacı var ki... İnsanımızın ifsadın içine itilmesi karşısında, onlar toplumun ıslahı için çalışıyorlar. Gençliğimizin ihmal edilen manevi boyutunu zenginleştirmek istiyorlar. Allah sevdiği kulunu kendi yolunda hizmet ettirir. Böylesine güzel ve önemli bir çalışma içinde bulunmak ne büyük mutluluk! 1911 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Mekkenin Fethi ve Secdedeki İzzet - 23/12/2015
Mekkenin Fethi ve Secdedeki İzzet
Din eğitimi vazgeçilmez ihtiyaçtır - 25/09/2014
Din eğitimi vazgeçilmez ihtiyaçtır
Köseler’deki 14 Madencinin Hazin Öyküsü - 23/05/2014
Köseler’deki 14 Madencinin Hazin Öyküsü
Mekkenin Fethi ve Secdedeki İzzet - 04/03/2014
Gençliğin mânevî sigortası: Anadolu Gençlik - 27/12/2013
Gençliğin mânevî sigortası: Anadolu Gençlik
Türkçe ezan macerası - 21/11/2013
Türkçe ezan macerası
Gurbette Müslüman olmak - 03/10/2013
Gurbette Müslüman olmak
Kur’an ayında Kur’an’ı yaşamaya var mısınız? - 16/07/2013
Kur’an ayında Kur’an’ı yaşamaya var mısınız?
Ayasofya ibadete açılsın! - 16/05/2013
Ayasofya ibadete açılsın!
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret119870
Üyelik Girişi
HADİSi ŞERİF
Peygamber Efendimize (sav),en temiz kazancın ne olduğu sorulduğunda:"Kişinin kendi elinin emeği,bir de dürüst ticaretin kazancı"buyurmuştur.
TAZİYE

"İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi Raciûn

----------------------
Anadolu Gençlik Derneği Denizli Şubesi Yönetim Kurulu  Üyesi  ALİ ÇIRAK'IN DEDESİ Hakkın Rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.

BİR FM

ÖZLÜ SÖZ

Genç,inancı ve idealleri uğruna fedakarlık yapabilendir.

MİLKO


R