• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/DenizliAGD?ref=hl
  • https://twitter.com/DenizliAgd
Custom Search
ŞAKİR TARIM
denizliagd@hotmail.com
AGDnin yanında yer almak
31/01/2013

İslâm Tarihi’nde şöyle bir olay anlatılır: Hz. Ali (r.a) yöneticileri ile bir arada bulunduğu bir zamanda, ona şu soruyu yöneltirler: “-Ey Ali! Hz. Ebubekir, Hz. Ömer dönemlerinde bugünkü gibi çetin olaylar yaşanmıyordu. Bunun sebebi nedir?” Hz. Ali (r.a) şöyle cevaplar: “Onların zamanında, yanlarında Hz. Osman ve biz vardık. Şimdi bizim zamanımızda siz varsınız!”

Yönetim, komple bir yapıdır. Yalnız bir unsuruyla değerlendirme yapmak eksiklik olur. Bir toplumun iyiye gitmesi için, o toplumun dinamik unsurlarının el birliği içinde görevlerinin şuurunda olmaları gerekir.

Endülüs’teki Kurtuba Üniversitesi’nin giriş kitâbesinde şu sözler yazılıdır: “Bir toplumu ayakta tutan dört temel unsur vardır: 1. Yöneticilerin adaleti, 2. Alimlerin ilmi, 3. Yiğitlerin cesâreti, 4. Sâlihlerin duası.”

Bu temel ölçüler istikâmetinde Millî Gençlik Vakfı ile başlayıp bugün Anadolu Gençlik Derneği olarak devam eden destansı mücadeleyi değerlendirmeye çalışıyorum. Ne yaptı bu kardeşlerimiz? Nice aydınların çözümü dışarıda, Batı’da aradıkları bir dönemde, Kitap ve Sünnet’e sarıldılar. Çözümü ve çareyi Kitap ve Sünnet’te aradılar. “Kuru ve yaş ne varsa hepsi bu kitabın içindedir.” (En’am, 59) ayetinin hükmünü yaşamaya çalıştılar. “İslâm üstündür, ondan üstün bir din yoktur” Hadîs-i Şerif’ine bağlı kaldılar. Kitap ve Sünnet dışındaki hayat tarzının sapma ve yabancılaşma olduğunun şuuruna vardılar. Çözümü, milletimizin yeniden aslına ve özüne dönmesinde gördüler. Onların program ve etkinliklerine baktığınız zaman bunun açık örneklerini yakından görürüsünüz!

AGD NELER YAPIYOR?

Anadolu Gençlik Derneği’nin etkinlikleri kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.Meselâ, Mekke’nin Fethi ve İstanbul’un Fethi etkinlikleri yapıyor, fetih şuuru uyandırmaya çalışıyorlar. Çünkü fetih, hak ve hakikatın insanlığa ulaşması, kilitli gönüllerin İslâm’a açılmasını amaçlar. İnsanlığa sevgi ve şefkatle yaklaşır, bütün insanlığın Rabbimizi tanıyıp cennete girmesini esas alır. Rabbimizin fetih erlerine müjdesi şöyle: “Allah, fetihle senin geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlamayı, üzerindeki nimetini tamamlamayı ve seni en doğru yol üzerinde tutmayı istiyor.” (Fetih, 2)

“Muhatap kitlesi geçlik” olan AGD, gençleri millî ve manevi değerlerimize göre yetiştirmeyi arzu ediyor. “Kur’an Ziyâfeti” programları ile gençlerimizi Kur’an’la buluşturuyor ve onları Kur’an üzerinde düşünmeye çağırıyor. Tarihini ve aslını tanımaları için rehberlik ediyor. Bu münasebetle, Çanakkale ve Sarıkamış şehitlerini anıyor, Maraş’ın düşman işgalinden kurtulması gibi önemli günlerin unutulmaması için programlar yapıyor.

İslâm’ın ideal olarak yaşandığı Asrı Saadet döneminin iyi kavranması için etkinlikler düzenliyor. İslâm’ı aslına uygun tanıtmaya çalışıyor. İlk insandan bu yana devam eden mücadelenin hak-bâtıl mücadelesi; peygamberler ile kavimleri arasındaki mücadelenin de Tevhid-şirk mücadelesi olduğunu çok iyi biliyorlar.

Kısaca, Anadolu Gençlik Derneği, gençliği her türlü ifsattan kurtarıp ıslah etmenin ve onlara büyük bir milletin evlâdı olduklarını hatırlatarak aslı ve özüne uygun olarak yetiştirmenin mücadelesini veriyor. Bu mücadelede kararlılar. Anadolu Gençliğin geçmişi, bedelini ödemek pahasına da olsa hakikat mücadelesinin vazgeçilmezliğini ortaya koyuyor.

DAVA HER ŞEYİN ÖNÜNDE

Millî Gençlik Vakfı ile başlayan gençlik çalışmaları hiç ara vermeden bugünlere ulaştı. Onlar, 28 Şubat’ı takip eden günlerde, Millî Gençlik Vakfı’nın şubelerine eşzamanlı baskınlar düzenlenip yardım edenlere gözdağı verildiği günlerde bile, meydan yerini ve görevlerini terk etmediler. Rahmetli Adnan Demirtürk genel başkanlığında Türkiye’nin en gözde yerlerinde toplantılar yapmaya devam ettiler. “Bu ülke bizim. Biz bu cennet vatanı sokakta bulmadık, şehitlerden emanet aldık” diyerek her türlü imkansızlıklara rağmen ülke gençliğini sahip çıkmaya çalıştılar.

Adnan Demirtürk, Vakfıkebir Millî Gençlik Vakfı başkanı iken Trabzon’da İmam Hatip Lisesi Temsilcisi olarak görev yapan Adil Malkoç anlatıyor: “Adnan Abi genel başkan olunca Ankara’ya ziyarete gittim. Genel merkez çalışanları “misafirimiz gelmiş” diyerek ilgi gösterdiler, pide ikram ettiler. Daha sonra öğrendim ki, 3 lira olan pide parasını “hadi uşaklar, misafirimize yemek ikram edeceğiz” diyerek ancak 3-5 kişiden topladıkları parayla denkleştirebilmişler.”

Adnan Demirtürk’ün Ortaöğretim Sekreteryası’nı yürüten Osman Şerit, efsanevi hizmetlere imza atan genel başkanı için “Adnan Abi genel başkanken bazı günler parasızlıktan dolayı Ulus’tan Pursaklar’daki evine yürüyerek gitmek zorunda kalırdı” diyor.

Millî Gençlik ve Anadolu Gençlik hizmeti yürütenler, gençlerimiz üzerinde titrediler, onlar aslına ve özüne bağlı kalsın, titizliği içinde öylesine büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldılar ki… Bu efsanevi mücadeleyi büyük oranda takip etme fırsatı buldum. Millî Gençlik kadroları Türkiyemizin yüz akıdır ve geleceğimizin teminatıdır.

40’tan fazla müessesenin kurmaylığını yapan Erbakan Hoca’nın en büyük eserlerinden biri de Millî Gençlik Vakfı’dır. Orada yetişen gençlere büyük ümit bağlamış, onları bu ülkenin “motor gücü” olarak görmüş, Millî Gençlik Vakfı içinde yetişmiş bir genci 4 fakülte bitirmiş insan olarak değerlendirmiştir.

Anadolu Gençlik Derneği, “sevgi ve kardeşliğin teminatı”dır. Türkiyemizin mânevî sigortasıdır. Halkımız AGD’nin programlarına büyük ilgi duymaktadır. Bu ilgi, çalışmalara bedenen daha fazla katılmak ve mâlî katkı sağlamak şekline de dönüşürse, mevcut hayırlı hizmetler katlanarak devam edecektir. Çünkü, AGD çalışmaları tamamen gönüllülük prensibine göre yürümektedir1880 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Mekkenin Fethi ve Secdedeki İzzet - 23/12/2015
Mekkenin Fethi ve Secdedeki İzzet
Din eğitimi vazgeçilmez ihtiyaçtır - 25/09/2014
Din eğitimi vazgeçilmez ihtiyaçtır
Köseler’deki 14 Madencinin Hazin Öyküsü - 23/05/2014
Köseler’deki 14 Madencinin Hazin Öyküsü
Mekkenin Fethi ve Secdedeki İzzet - 04/03/2014
Gençliğin mânevî sigortası: Anadolu Gençlik - 27/12/2013
Gençliğin mânevî sigortası: Anadolu Gençlik
Türkçe ezan macerası - 21/11/2013
Türkçe ezan macerası
Gurbette Müslüman olmak - 03/10/2013
Gurbette Müslüman olmak
Kur’an ayında Kur’an’ı yaşamaya var mısınız? - 16/07/2013
Kur’an ayında Kur’an’ı yaşamaya var mısınız?
Ayasofya ibadete açılsın! - 16/05/2013
Ayasofya ibadete açılsın!
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret117753
Üyelik Girişi
HADİSi ŞERİF
Peygamber Efendimize (sav),en temiz kazancın ne olduğu sorulduğunda:"Kişinin kendi elinin emeği,bir de dürüst ticaretin kazancı"buyurmuştur.
TAZİYE

"İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi Raciûn

----------------------
Anadolu Gençlik Derneği Denizli Şubesi Yönetim Kurulu  Üyesi  ALİ ÇIRAK'IN DEDESİ Hakkın Rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.

BİR FM

ÖZLÜ SÖZ

Genç,inancı ve idealleri uğruna fedakarlık yapabilendir.

MİLKO


R